Tokyo Olympic Games 2020 : (23rd July -8th August 2021) winners list

Dear Readers, Here in students Disha  I provide complete details of  Tokyo Olympic Games 2020 which being scheduling from 23rd July 2021 to 8th August 2021 in Tokyo city of Japan.

I will update more details about Olympic Games Tokyo 2020 on a daily basis till Complete the Olympic Games Tokyo 2020.

Also, read Olympic Game Complete Details

XXXII Edition Tokyo Olympics 2020: 

The Summer Tokyo Olympics 2020 was Originally scheduled to take place from 24th July to 9th August 2020 but the event was postponed in March 2020 due to the COVID-19 pandemic.

After some time, now XXXII edition Tokyo Olympics games 2020 will be held at Tokyo city of Japan from 23rd July 2021 to 8th August 2021.

This is the first time that the Olympic Games have been postponed and rescheduled, rather than canceled. The Summer Paralympics will be held between 24th August and 5th September 2021, 16 days after the completion of the Olympics.

A total of 11,326 athletes from 206 countries are to participate in 33 sports in Tokyo Olympics 2021. Naomi Osaka (Tennis Player ) light the Olympic torch in Tokyo Olympic 2021.

Important Points of Tokyo Olympic Games 2020:

Olympic Edition XXXII
Host city Tokyo, Japan
Motto United by Emotion
Participate Nations 206
Participate Athletes 11,326
Events 339 in 33 sports (50 disciplines)
Opening 23rd July 2021(Friday)
Closing 8th August 2021(Sunday)
Opened by Emperor Naruhito (Japanese Emperor)
Cauldron (Light the Olympic Torch) Naomi Osaka(Tennis Player )
Stadium Olympic Stadium

India at the 2020 Summer Olympics

India at Tokyo Olympics 2021:

From India 120 athletes (67 men, 53 women) will be participating in the XXXII edition of Tokyo Olympic Games 2020.

Participate Athletes 120 (Men-67, Women-53)
Sports 18
Opening Flag Bearers Manpreet Singh(Hockey) and

 

Mary Kom (Boxing)

Closing Flag Bearers Bajrang Punia (Wrestler)

Winner List from India at Tokyo Olympics 2021

  • Weightlifter Saikhom Mirabai Chanu opened India’s 1st medals on Saturday 24th July as she bagged a silver in the Women’s 49kg category at Tokyo Olympics 2021.

 

  • PV Sindhu won Bronze in Women’s singles badminton at Tokyo Olympics 2021.

       PV Sindhu in Women’s singles badminton to claim two medals at the two consecutive Olympic games 2016 Rio Olympics (Silver)and Bronze in the 2020 Tokyo Olympics.

  • Ravi Kumar Dahiya wins a Silver medal for India in men’s 57kg freestyle wrestling.
  • India Men’s Hockey Team won the Bronze at Tokyo Olympics 2021.

  • Neeraj Chopra won the Gold Medal at the 2020 Summer Olympics in javelin throw and set the reigning javelin throw Olympic record with 87.58 meters on 7th August 2021.

        Neeraj Chopra is the only Indian who won the gold medal in javelin throw in Olympics.

  • Bajrang Punia clinches bronze medal in men’s 65 kg wrestling at Tokyo Olympic.

 

List of Players from India Participate at Olympic Games Tokyo 2020

Name of Game

Name of Players

 

ARCHERY

Men’s individual: Atanu Das, Pravin Jadhav, Tarundeep Rai

Women’s individual: Deepika Kumari

Men’s team: Atanu Das, Pravin Jadhav, Tarundeep Rai

Mixed team: Deepika Kumari & Atanu Das

 

 

 

ATHLETICS

Men: Neeraj Chopra (javelin), Shivpal Singh (javelin), M. Sreeshankar (long jump), Tajinder Pal Toor (shot put), Jabir M. Palliyalil (400m hurdles); Muhammed Anas Yahiya, Noah Nirmal Tom, Amoj Jacob, Arokia Rajiv, Naganathan Pandi (reserve) (4x400m relay); Irfan Kolothum Thodi, Rahul Rohila, Sandeep Kumar (20km walk), Gurpreet Singh (50km walk), Avinash Sable (3,000m steeplechase)

Women: Kamalpreet Kaur (discus), Seema Punia (discus), Annu Rani (javelin), Dutee Chand (100m, 200m), Bhawna Jat (20km walk), Priyanka Goswami (20km walk)

BADMINTON

Men’s singles: B. Sai Praneeth

 

Women’s singles: P. V. Sindhu

 

Men’s doubles: Chirag Shetty & Satwiksairaj Rankireddy

BOXING

Men: Amit Panghal (flyweight) Manish Kaushik (lightweight), Vikas Krishan Yadav (welterweight), Ashish Kumar (middleweight), Satish Kumar (superheavyweight)

Women: M. C. Mary Kom (flyweight), Simranjit Kaur (lightweight), Lovlina Borgohain (welterweight), Pooja Rani (middleweight)

EQUESTRIAN

Individual: Fouaad Mirza

FENCING

Women’s sabre: C. A. Bhavani Devi

GOLF

Men’s individual: Anirban Lahiri, Udayan Mane

Women’s individual: Aditi Ashok

GYMNASTI

Women’s all around: Pranati Nayak

 

 

 

 

HOCKEY

MEN’S

Goalkeeper: PR Sreejesh

Defenders: Harmanpreet Singh, Rupinder Pal Singh, Surender Kumar, Amit Rohidas, Birendra Lakra

Midfielders: Hardik Singh, Manpreet Singh, Vivek Sagar Prasad, Nilakanta Sharma, Sumit

Forwards: Shamsher Singh, Dilpreet Singh, Gurjant Singh, Lalit Kumar Upadhyay, Mandeep Singh

Standbys: Krishan Pathak (goalkeeper), Varun Kumar (defender), and Simranjit Singh (midfielder)

 

 

HOCKEY

WOMEN’S

Goalkeeper: Savita

Defenders: Deep Grace Ekka, Nikki Pradhan, Gurjit Kaur, Udita

Midfielders: Nisha, Neha, Sushila Chanu Pukhrambam, Monika, Navjot Kaur, Salima Tete

Forwards: Rani, Navneet Kaur, Lalremsiami, Vandana Katariya, Sharmila Devi

JUDO

Women: Shushila Likmabam (48kg)

ROWING

Men’s lightweight double sculls: Arjun Lal Jat & Arvind Singh

 

SAILING

Men’s Laser: Vishnu Saravanan

Men’s 49er: K. C. Ganapathy & Varun Thakkar

Women’s Laser Radial: Nethra Kumanan

 

 

 

SHOOTING

Men: Abhishek Verma (10m air pistol), Saurabh Chaudhary (10m air pistol), Angad Bajwa (skeet), Mairaj Ahmad Khan (skeet), Deepak Kumar (10m air rifle), Divyansh Singh Panwar (10m air rifle), Aishwary Tomar (50m rifle 3 positions), Sanjeev Rajput (50m rifle 3 positions)

Women: Manu Bhaker (10m air pistol, 25m pistol); Yashaswini Deswal (10m air pistol); Rahi Sarnobat (25m pistol); Apurvi Chandela (10m air rifle), Elavenil Valarivan (10m air rifle), Anjum Moudgil (50m rifle three positions), Tejaswini Sawant (50m rifle three positions)

Mixed team: Manu Bhaker & Saurabh Chaudhary (10m air pistol), Yashaswini Deswal & Abhishek Verma (10m air pistol), Anjum Moudgil & Deepak Kumar (10m air rifle), Elavenil Valarivan & Divyansh Singh Panwar (10m air rifle)

SWIMMING

Men: Srihari Nataraj (100m backstroke), Sajan Prakash (100m butterfly, 200m butterfly, 200m freestyle)

Women: Maana Patel (100m backstroke)

 

TABLE TENNIS

Men’s singles: A. Sharath Kamal, Sathiyan Gnanasekaran

Women’s singles: Manika Batra, Sutirtha Mukherjee

Mixed doubles: A. Sharath Kamal & Manika Batra

WEIGHTLIFTING

Women: S. Mirabai Chanu (49kg)

WRESTLING

Men’s freestyle: Ravi Kumar Dahiya (57kg), Bajrang Punia (65kg), Deepak Punia (86kg)

Women’s freestyle: Seema Bisla (50kg), Vinesh Phogat (53kg), Anshu Malik (57kg), Sonam Malik (62kg)

 

Schedule of Tokyo Olympics 2021

SCHEDULE (Indian Standard Time)

SCHEDULE

July 23

Archery – Women’s individual ranking round – 5:30 IST

Archery – Men’s individual ranking round – 9:30

July 24

Equestrian – Individual dressage grand prix day 1

Shooting – Women’s 10m air rifle qualification – 5:00

Table tennis – Men’s singles preliminary round – 5:30

Table tennis – Women’s singles preliminary round – 5:30

Archery – Mixed team round of 16 – 6:00

Hockey – Men vs New Zealand – 6.30

Shooting – Women’s 10m air rifle final – 7:15

Judo – Women 48kg all rounds – 7:30

Table tennis – Mixed doubles round of 16 – 7:45

Rowing – Men’s lightweight double sculls heats – 7:50

Boxing – Women’s welterweight – 8:00

Shooting – Men’s 10m air pistol qualification – 9:30

Weightlifting – Women’s 49kg – 10:20

Archery – Mixed team medal rounds – 10:45

Shooting – Men’s 10m air pistol final – 12:00

Badminton – Men’s doubles — Chirag Shetty & Satwiksairaj Rankireddy vs Lee Yang & Chi-Lin Wang (Taipei) – 12:20

Badminton – Men’s singles – B. Sai Praneeth vs Misha Zilberman (Israel) – 13:00

Boxing – Men’s welterweight round of 32 – Vikas Krishan vs Sewonrets Quincy Mensah Okazawa – 15:54

Hockey – Women vs Netherlands – 17.15

July 25

Sailing – Men’s Laser heats

Sailing – Women’s Laser Radial heats

Shooting – Women’s 10m air pistol qualification– 5:30

Shooting – Men’s skeet qualification – 6:00

Gymnastics – Women’s all-around qualification – 6:30

Rowing – Men’s lightweight double sculls repechage – 6:30

Table tennis – Mixed doubles quarterfinals – 6:30

Shooting – Women’s 10m air pistol final – 7:45

Shooting – Men’s 10m air rifle qualification – 9:30

Table tennis – Men’s singles round 2 – 10:30

Table tennis – Women’s singles round 2 – 10:30

Badminton – Women singles – P. V. Sindhu vs Ksenia Polikarpova (Israel) – 10:40

Shooting – Men’s 10m air rifle final – 12:00

Boxing – Women’s flyweight round of 32 – M. C. Mary Kom vs Miguelina Hernandez Garcia (Dominican Republic) – 13:30

Hockey – Men vs Australia – 15.00

Boxing – Men’s lightweight round of 32 – Manish Kaushik vs Luke McCormack (Great Britain) – 15:06

Swimming – Women’s 100m backstroke heats – 15:32

Swimming – Men’s 200m freestyle heats 15:52

Table tennis – Mixed doubles semifinals – 16:30

Swimming – Men’s 100m backstroke heats – 16:49

Equestrian – Individual dressage grand prix day 2

July 26

Sailing – Men’s Laser heats

Sailing – Women’s Laser Radial heats

Fencing – Women’s sabre all rounds – 5:30

Archery – Men’s team round of 16 – 6:00

Table tennis – Men’s singles round 2 – 6:30

Table tennis – Women’s singles round 2 – 6:30

Swimming – Men’s 200m freestyle semifinals – 7:07

Swimming – Men’s 100m backstroke semifinals – 8:01

Swimming – Women’s 100m backstroke semifinals – 8:23

Boxing – Men’s middleweight round of 32 – Ashish Kumar vs Erbieke Tuoheta (China) – 9:06

Archery – Men’s team medal rounds – 10:15

Table tennis – Men’s singles round 3 – 11:00

Table tennis – Women’s singles round 3 – 11:00

Shooting – Men’s skeet final – 12:20

Swimming – Men’s 200m butterfly heats – 15:59

Table tennis – Mixed doubles bronze match, final – 16:30, 17:30

Hockey – Women vs Germany – 17.45

 

July 27

Archery – Men’s individual round of 64, round of 32

Archery – Women’s individual round of 64, round of 32

Sailing – Men’s Laser heats

Sailing – Women’s Laser Radial heats

Sailing – Men’s 49er heats

Shooting – Mixed 10m air pistol team qualification, bronze medal match, final – 5:30 onwards

Table tennis – Men’s singles round 3 – 5:30

Table tennis – Women’s singles round 3 – 5:30

Rowing – Men’s lightweight double sculls final C – 5:50

Hockey – Men vs Spain – 6.30

Swimming – Men’s 200m freestyle final – 7:13

Swimming – Women’s 100m backstroke final – 7:21

Swimming – Men’s 100m backstroke final – 7:29

Rowing – Men’s lightweight double sculls semifinals A/B – 7:48

Swimming – Men’s 200m butterfly semifinals – 8:05

Shooting – Mixed 10m air rifle team qualification, final – 9:45 onwards

Rowing – Men’s lightweight double sculls final C, semifinals A/B – 5:50, 7:48

Boxing – Women’s welterweight round of 16 – Lovlina Borgohain vs Nadine Apetz – 11:57

July 28

Hockey – Women vs Great Britain – 6.30

Table tennis – Women’s singles quarterfinals – 6:30

Table tennis – Men’s singles quarterfinals – 7:30

Swimming – Men’s 200m butterfly final – 7:19

Boxing – Women’s middleweight round of 16 – Pooja Rani vs Ichrak Chaib (Algeria) – 14:33

Archery – Women’s individual round of 64, round of 32

Archery – Men’s individual round of 64, round of 32

Equestrian – Individual dressage grand prix freestyle

Sailing – Men’s 49er heats

July 29

Archery – Women’s individual round of 64, round of 32

Archery – Men’s individual round of 64, round of 32

Golf – Men’s individual round one – 4:00 onwards

Sailing – Men’s Laser heats

Sailing – Women’s Laser Radial heats

Badminton – Women’s singles round of 16 – 5:30

Badminton – Men’s doubles quarterfinals – 5:30

Shooting – Women’s 25m pistol precision qualification – 5:30

Hockey – Men vs Argentina – 6.00

Rowing – Men’s lightweight double sculls final – 6:20

Table tennis – Women’s singles semifinals – 7:30

Boxing – Men’s superheavyweight round of 16 – Satish Kumar vs Ricardo Brown (Jamaica) 8:48

Table tennis – Men’s singles semifinals – 11:30

Badminton – Men’s singles round of 16 – 13:30

Gymnastics – Women’s all-around final – 16:20

Table tennis – Women’s singles bronze match – 16:30

Swimming – Men’s 100m butterfly heats – 16:20

Table tennis – Women’s singles final – 17:30

 

July 30

Equestrian – Individual eventing dressage session 1, 2

Sailing – Men’s 49er heats

Sailing – Men’s Laser heats

Sailing – Women’s Laser Radial heats

Golf – Men’s individual round two – 4:00 onwards

Athletics – Men’s 3,000m steeplechase heats – 5:30

Badminton – Women’s singles quarterfinals – 5:30

Shooting – Women’s 25m pistol rapid qualification, final – 5:30 onwards

Archery – Women’s individual round of 16 – 6:00

Swimming – Men’s 100m butterfly semifinals – 7:00

Athletics – Men’s 400m hurdles heats – 7:25

Boxing – Women’s lightweight round of 16 – 7:30

Athletics – Women’s 100m heats – 8:10

Hockey – Women vs Ireland – 8.15

Boxing – Women’s welterweight quarterfinals – 8:33

Boxing – Men’s welterweight quarterfinals – 9:06

Archery – Women’s individual medal rounds – 11:15

Badminton – Men’s doubles semifinals – 12:00

Hockey – Men vs Japan – 15.00

Table tennis – Men’s singles bronze match, final – 16:30, 17:30

July 31

Equestrian – Individual eventing dressage session 3

Sailing – Men’s 49er heats

Sailing – Men’s Laser medal race

Sailing – Women’s Laser Radial heats

Golf – Men’s individual round three – 4:00 onwards

Badminton – Men’s singles quarterfinals – 5:30

Archery – Men’s individual round of 16 – 6:00

Swimming – Men’s 100m butterfly final – 7:00

Boxing – Men’s flyweight round of 16 – 7:30

Shooting – Women’s 50m rifle 3 positions qualification, final – 8:30 onwards

Boxing – Men’s lightweight round of 16 – 8:33

Hockey – Women vs South Africa – 8.45

Boxing – Women’s middleweight quarterfinals 9:36

Archery – Men’s individual medal rounds – 11:15

Badminton – Women’s singles semifinals, men’s doubles final – 14:30 onwards

Athletics – Women’s 100m final – 18:20

 

August 1

Equestrian – Individual eventing cross country

Golf – Men’s individual round four – 4:00 onwards

Hockey – Men’s quarterfinals – 6:00 onwards

Boxing – Women’s flyweight quarterfinals – 7:30

Boxing – Men’s welterweight semifinals – 8:33

Boxing – Men’s middleweight quarterfinals – 8:48

Badminton – Men’s singles semifinals – 9:30

Boxing – Men’s superheavyweight quarterfinals – 9:36

Badminton – Women’s singles final – 17:00

Athletics – Men’s 400m hurdles semifinals – 17:35

August 2

Equestrian – Individual eventing jumping

Sailing – Men’s 49er medal race

Hockey – Women’s quarterfinals – 6:00 onwards

Athletics – Women’s 200m heats – 7:00

Shooting – Men’s 50m rifle 3 positions qualification, final – 8:00 onwards

Athletics – Women’s 200m semifinals – 15:55

Athletics – Men’s 3,000m steeplechase final – 17:45

August 3

Equestrian – Individual jumping qualifier

Hockey – Men’s semifinals – 7:00, 15:30

Boxing – Men’s flyweight quarterfinals – 7:30

Wrestling – Women’s 62kg freestyle round of 16, quarterfinals, semifinals – 8:00 onwards

Boxing – Men’s lightweight quarterfinals – 8:18

Athletics – Men’s 400m hurdles final – 8:50

Boxing – Women’s lightweight quarterfinals – 9:05

Boxing – Men’s welterweight final – 15:35

Athletics – Women’s 200m final – 18:20

August 4

Equestrian – Individual jumping final

Golf – Women’s individual round one – 4:00 onwards

Hockey – Women’s semifinals – 7:00, 15:30

Wrestling – Women’s 62kg freestyle repechage, final – 7:30 onwards, last bout of the day

Wrestling – Men’s 57kg freestyle round of 16, quarterfinals, semifinals – 8:00 onwards

Wrestling – Men’s 86kg freestyle round of 16, quarterfinals, semifinals – 8:00 onwards

Wrestling – Women’s 57kg freestyle round of 16, quarterfinals, semifinals – 8:00 onwards

Boxing – Women’s flyweight semifinals – 10:30

Boxing – Women’s welterweight semifinals – 11:00

Boxing – Men’s superheavyweight semifinals – 11:33

August 5

Golf – Women’s individual round two – 4:00 onwards

Hockey – Men’s bronze, gold matches – 7:00, 15:30

Wrestling – Men’s 57kg freestyle repechage, final – 7:30 onwards

Wrestling – Men’s 86kg freestyle repechage, final – 7:30 onwards

Wrestling – Women’s 57kg freestyle repechage, final – 7:30 onwards

Wrestling – Women’s 53kg freestyle round of 16, quarterfinals, semifinals – 8:00 onwards

Boxing – Women’s lightweight semifinals – 10:30

Boxing – Men’s flyweight semifinals – 11:00

Boxing – Men’s middleweight semifinals – 11:33

Athletics – Men’s 20km walk – 13:00

August 6

Athletics – Men’s 50km walk – 2:00

Golf – Women’s individual round three – 4:00 onwards

Hockey – Women’s bronze, gold matches – 7:00, 15:30

Wrestling – Women’s 53kg freestyle repechage, final – 7:30 onwards, last bout of the day

Wrestling – Men’s 65kg freestyle round of 16, quarterfinals, semifinals – 8:00 onwards

Wrestling – Women’s 50kg freestyle round of 16, quarterfinals, semifinals – 8:00 onwards

Boxing – Women’s middleweight semifinals – 10:30

Boxing – Men’s lightweight semifinals – 11:02

Athletics – Women’s 20km walk – 13:00

Athletics – Men’s 4x400m relay heats – 16:55

August 7

Golf – Women’s individual round four – 4:00 onwards

Boxing – Men’s flyweight final – 10:30

Boxing – Women’s flyweight final – 10:45

Boxing – Men’s middleweight final – 11:15

Boxing – Women’s welterweight final – 11:45

Wrestling – Men’s 65kg freestyle repechage, final – 15:15 onwards

Wrestling – Women’s 50kg freestyle repechage, final– 15:15 onwards

Badminton – Men’s singles final – 16:30

Athletics – Men’s 4x400m relay final – 18:20

August 8

Boxing – Women’s lightweight final – 10:30

Boxing – Men’s lightweight final – 10:45

Boxing – Women’s middleweight final – 11:15

Men’s super heavyweight final – 11:45

TENNIS

July 24-25

Men’s singles round one

Women’s doubles round one

July 26-27

Men’s singles round two

Women’s doubles round of 16, quarterfinals

July 28

Men’s singles round of 16

Women’s doubles quarterfinals

July 29

Men’s singles quarterfinals

Women’s doubles semifinals

July 30

Men’s singles semifinals

July 31-August 1

Men’s final

Women’s doubles final

FAQ-

Who lights the Tokyo Olympic Torch 2021?

 Ans- Naomi Osaka, Tennis Player of Japan light the Olympic torch in Tokyo Olympic 2021.

 

How many events will be in the 2021 Olympics?

Ans- 339 Events in 33 sports (50 disciplines) in the 2021 Olympics.

 

How many sports are in the Summer Olympics 2021?

Ans- 33 sports in 50 disciplines will play in the Summer Olympics 2021.

 

Who is the opening flag-bearer from India at Tokyo Olympic 2021?

Ans- Manpreet Singh (Hockey) and Mary Kom (Boxing) are opening flag-bearer from India at Tokyo Olympic 2021.

 

Who is the closing flag-bearer from India at Tokyo Olympic 2021?

Ans- Wrestler Bajrang Punia is the closing flag-bearer from India at Tokyo Olympic 2021.

 

What are the 4 new sports in the 2021 Olympics?

Ans-  3×3 basketball, skateboarding, sport climbing, and karate are the 4 new sports in the 2021 Olympics.

who won the 1st medal in Tokyo Olympic 2021 from India.

Ans- From India Weightlifter Saikhom Mirabai Chanu won the 1st medal (Silver) in Tokyo Olympic 2021.

Where are the Summer Olympics 2021?

Ans- The Summer Olympics 2021 scheduling from 23rd July 2021 to 8th August 2021 in Tokyo

 

you can read also:

Wimbledon 2021 Championships winners PDF

CM and Governor list 2021 PDF

List of new Cabinet Ministers 2021

Saraswati Samman Winners List (1991-2021)

Jnanpith Award Winners List (1965-2021)

Dadasaheb Phalke Award (1969-2021) Recipients lists

 

 

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 3

No votes so far! Be the first to rate this post.

I am Arati Nayak. I like to share knowledge for students and Aspirants to make everything easy, clear, and unique.

2 thoughts on “Tokyo Olympic Games 2020 : (23rd July -8th August 2021) winners list”

  1. Wow, In this article details mention about XXXII edition of Tokyo Olympics/ summer Olympics 2020 till date. It is best 4 our exam.
    Thanks mam,
    Please give us mcq of Tokyo Olympics 2020 after complete this game

    Reply
  2. This is the only article give details about Tokyo Olympics till date.
    Something different than others.
    Thank you mam

    Reply

Leave a Comment

Copy link
Powered by Social Snap